Koza je v očích veřejnosti tak trochu tajuplné, tvrdohlavé a navíc mlsné zvíře. Říká se: jsi mlsný jak…. , nebo jsi umanutý jak…. a pod. Navíc mnohdy mívá rohy, což  bývalo často připodobněno jako „Ďáblovo zvíře“.

 

Zapomeňte na předsudky a objevíte kozí stvoření jako zázrak přírody. Uvádí se, že koze jako jedné z mála tvorů na zemi nikdy nebyla prokázána rakovina. Děti, ale i dospělí pohybující se v kozích chlévech a nebo konzumující kozí výrobky se většinou zbaví nebo alespoň se jim výrazně omezí  alergické projevy. Kozy jsou velmi milá, inteligentní a společenská zvířata. Jsou vděčná za každou lidskou náklonnost, za každé pohlazení a budou i na vás zbožně vzhlížet svými bezelstnými kukadly. Zejména děti budou nadšeni, pokud si mohou bílá či hnědá zvířátka bez strachu pohladit.  Jen těžko se děti od stáda oddělí.

 

Kozí mléko, pokud není rychle ošetřeno, významě přijímá pachy okolí. Proto, když  hopodyňka podojila kozu a nádobu zanechala během poklízení zvířat ve chlévě, umožnila, aby pachy chléva nasákly do mléka a další jeho zpracování bylo pro konzumní účely problematické. Proto selky ihned mléko vylévaly do koryta prasátkům. Tím ale dokonaly ortel nad kozím mlékem, jelikož  „selská čest“  říkala, že nebudu jíst to, co žerou naše prasata. Přitom kozí mléko a veškeré výrobky z nich mají tolik zdravých účinků, že jde o lékárnu a přírodní bohatství, které se vám nabízí a je vám nadosah. Jen musíte získat důvěru a vztah.

 

Mléko u nás získávané se nedojí ve stáji, ale v dojírně, kde jsou kozám mléčné struky omyty  a mléko teče  v nerezovém potrubí do chladicích tanků k dalšímu ošetření. Nemůže tedy přejímat nežádoucí pachy stáje. Pokud vám mléko předáme, je v nejvyžší možné kvalitě.  Je lahodné , nasládlé smetanovo-máslové chuti. Můžete mléko získat přírodní, neupravené a nebo pasterizované.

 

Na internetovích stránkách je mnoho kvalifikovaných odkazů, které poukazují,  že kozí mléko obsahuje např. bílkoviny, vitamíny A,B,C,D……Dále je bohaté na fosfor, vápník, draslík, hořčík chlór a stopové prvky (jod). Dále obsahuje kyselinu linolovou, kaprilovou, tuk, mastné kyseliny a další složky, které svou skladbou brání vzniku a nebo léčí již nemocné tělo od mnoha civilizačních chorob a napomáhá, abychom se cítili dobře, aby se nám zvýšila imunita a dosáhli dlouhověkosti.

 

Náš chov se skládá především z plemene kozy anglonubijské. Jako doplněk máme kozu bílou.  Jsou vybírány tak, aby poměr užitkovosti, zdravotní způsobilosti , fyzické zdatnosti a estetiky vycházel v co nejlepších poměrech. Velmi dbáme na hygienu chovu a náš chv je pod neustálou veterinární kontrolou . Ale především máme je rádi a ony to vědí….